Factory Price Single-Stage Electric Water Pump HFP2500 for Water Treatment Rotary Pump Design
Starting from $19.06
Description
Key attributes
| Warranty | 1 year | Application | Other |
| Pressure | Low Pressure | Voltage | 110~120V, 220~240V |
| Customized support | OEM | Place of origin | Guangdong, China |
| Power source | Electric | Structure | Other |
| Brand name | Heto | Model number | HFP2500 |
| Horsepower | 39W | Outlet size | 1/2″ or 3/4″ or 1″ |
| Power | 39W | Theory | Rotary Pump |
| Usage | Water | Material | Plastic |
| Color | Grey | Power | 39W |
| Voltage | 110~120V, 220~240V | Max head | 2.2m / 8.5Ft |
| Max Flow | 581GPH / 2200L/H | Hose Adapter | 1/2″ or 3/4″ or 1″ |
| Power cord length | 6.2m / 20.3Ft |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item | Single package size | 32X32X21 cm |
| Single gross weight | 5.000 KG |
Customization options
Customized packaging (Min. order: 500 pieces)
Graphic customization (Min. order: 500 pieces)
Customized logo (Min. order: 500 pieces)
Product Description






Specification
| Item | Value |
|---|---|
| Warranty | 1 year |
| Customized support | OEM |
| Brand Name | Heto |
| Model Number | HFP2500 |
| Place of Origin | China Guangdong |
| Application | Other, Water Distribution, Water Treatment Solutions |
| Power Source | Electric |
| Pressure | Low Pressure |
| Outlet Size | 1/2″ or 3/4″ or 1″ |
| Voltage | 110~120V , 220~240V |
| Power | 39W |
| Theory | Rotary Pump |
| Usage | Water |
| Material | Plastic |
| Color | Grey |
| Voltage | 110~120V , 220~240V |
| Max head | 2.2m/8.5Ft |
| Max Flow | 581GPH/2200L/H |
| Power cord length | 6.2m/20.3Ft |
Packing & Delivery


color box,carton outside,or according to the guest’s requirements
Additional information
| Customizable | 10-299 pieces, 300-499 pieces, >=500 pieces |
|---|










Reviews
There are no reviews yet.