Heto Factory PF3000 Submersible Garden Aquarium Submersible Circulation Pump Small Fish Pond Pump Water Fountain Pump
Starting from $18.92
Description
Key attributes
| warranty | 1 year | application | Water Distribution, Water Treatment Solutions |
| pressure | Other | voltage | 100-120V, 220-240V |
| customized support | OEM, ODM | place of origin | China |
| power source | Electric | structure | Submersible Pumps |
| brand name | Heto | model number | PF-3000 |
| cable length | 6.2m | outlet size | 13mm/0.51inch |
| power | 53W | Theory | Centrifugal Pump |
| Usage | Water | frequency | 50/60HZ |
| Max Flow | 800GPH/3000LPH | Max Head | 2.6m/8.5FT |
| Product size | 222*92*132mm, 8.7*3.6*5.2inch | Power cord | 6.2m/20.3ft |
| Outlet | 13mm/0.51inch |
Packaging and delivery
| Packaging Details | Color box/white box 1PCS Each inner box | Port of dispatch | ShenZhen |
| Selling Units | Single item | Single package size | 45X25X10 cm |
| Single gross weight | 3.000 KG |
Supply capacity
| Supply Ability | 10000 pieces per Month |
Customization options
Customized logo (Min. order: 500 pieces)
Graphic customization (Min. order: 500 pieces)
Customized packaging (Min. order: 500 pieces)
Product Description
Product Description









Specification
| item | value |
|---|---|
| Warranty | 1 year |
| Customized support | OEM, ODM |
| Brand Name | Heto |
| Model Number | PF-3000 |
| Place of Origin | China |
| Application | Water Distribution, Water Treatment Solutions |
| Power Source | Electric |
| Pressure | Other |
| Structure | Submersible Pumps |
| Cable Length | 6.2m |
| Outlet Size | 13mm / 0.51inch |
| Voltage | 100-120V, 220-240V |
| Power | 53W |
| motor | Theory |
| Usage | Water |
| frequency | 50/60HZ |
| Max Flow | 800GPH / 3000LPH |
| Max Head | 2.6m / 8.5FT |
| Product size | 222*92*132mm, 8.7*3.6*5.2inch |
| Power cord | 6.2m / 20.3ft |
| Outlet | 13mm / 0.51inch |
Packing & Delivery


Color box/white box 1PCS Each inner box
Send Inquiry

Additional information
| Customizable | 50-299 pieces, 300-499 pieces, >=500 pieces |
|---|










Reviews
There are no reviews yet.