Description
Key attributes
| Material | Glass | Volume | 60L |
| Item Type | Temperature Control Products | Feature | Eco-Friendly |
| Place Of Origin | Guangdong, China | Brand Name | HETO |
| Model Number | TA100 | Item Name | TA100 |
| Power | 100W | Temperature range | 20~31°C(68-88℉) |
| Size | 33*265mm | Frequency | 50Hz/60Hz |
| Voltage | 110-120V, 220-240V | Application | Aquarium / Fish Tank |
| Heating body | Mica Heating (iron chrome wire) | Power cord Length | 1.9M |
| material | Quartz glass |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item | Single package size | 19X14X26 cm |
| Single gross weight | 1.500 KG |
Lead time
| Quantity (pieces) | 1 – 1000 | 1001 – 10000 | > 10000 |
| Lead time (days) | 30 | 50 | To be negotiated |
Customization options
Customized logo (Min. order: 500 pieces)
Customized packaging (Min. order: 500 pieces)
Graphic customization (Min. order: 500 pieces)
Certifications


Product descriptions from the supplier
Product Description
Description






Specification
| Type | Aquariums & Accessories |
| Material | Glass |
| Volume | 60L |
| Aquarium & Accessory Type | Temperature Control Products |
| Feature | Sustainable |
| Place of Origin | China |
| Guangdong | |
| Brand Name | HETO |
| Model Number | TA100 |
| Power | 100W |
| Temperature range | 20~31°C(68-88℉) |
| Size | 33*265mm |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Voltage | 110-120V, 220-240V |
| Application | Aquarium / Fish Tank |
| Heating body | Mica Heating (iron chrome wire) |
| Power cord Length | 1.9M |
| material | Quartz glass |
Packing & Delivery


Company Profile

Since 1994
Heto is one of the largest and leader aquatic & pond products manufacturer in China,focusing on aquarium&pond equipments
production over 28 years.
We are famous in the following industries:aquarium&aquarium accessores,Pond accessories, We look forward to establishing a
mutually benefited partnership with you for a brilliant tomorrow
production over 28 years.
We are famous in the following industries:aquarium&aquarium accessores,Pond accessories, We look forward to establishing a
mutually benefited partnership with you for a brilliant tomorrow



Additional information
| Variations | 10 – 299 pieces, 300 – 499 pieces, >= 500 pieces |
|---|












Reviews
There are no reviews yet.