Heto FSSSL-48E White RGB Aquarium Tank Led Fish tank Led Aquarium Lamp Aquarium Lights for Live Plant tank
Starting from $25.31
Description
Key attributes
| Warranty(Year) | 1 year | Light Source | LED |
| Support Dimmer | Yes | Color Temperature(CCT) | 6000-10000K |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design | Place of Origin | Guangdong, China |
| Color Rendering Index(Ra) | 93.77 | Lifespan (hours) | 40000 |
| Input Voltage(V) | 15V 4A | Lamp Luminous Flux(lm) | 2200 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 56.67 | Working Temperature(℃) | 10 – 30 |
| IP Rating | IP65 | Emitting Color | White RGB |
| Base Type | Other | Brand Name | Heto |
| Model Number | FSSL-48E | Item Type | Led Aquarium Light |
| Application | Aquarium Tank | Adapter | 15V 2A |
| Each LED | 0.5W | Lumens | 2200 |
| LUX | 5100 | Power | 40W |
| Color | Black | Material | Aluminum |
| Lighting Color | White+Blue+RGB |
Packaging and delivery
| Packaging Details | 1.1 pieces in a color box 2.Packed according to | Port of dispatch | ShenZhen |
| Selling Units | Single item | Single package size | 125.6X17.55X10.6 cm |
| Single gross weight | 2.500 KG |
Supply capacity
| Supply Ability |
10000 pieces per Month |
Product Description
Product Description






Specification
| Warranty(Year) | 1 year |
| Color Rendering Index(Ra) | 93.77 |
| Light Source | LED |
| Support Dimmer | Yes |
| Lifespan (hours) | 40000 |
| Working Time (hours) | 20000 |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design |
| Input Voltage(V) | 15V 4A |
| Lamp Luminous Flux(lm) | 2200 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 56.67 |
| CRI (Ra>) | 93.77 |
| Color Temperature(CCT) | 6000-10000K |
| Working Lifetime(Hour) | 20000 |
| IP Rating | IP65 |
| Emitting Color | White RGB |
| Place of Origin | China, Guangdong |
| Brand Name | Heto |
| Model Number | FSSL-48E |
| Item Type | Led Aquarium Light |
| Application | Aquarium Tank |
| Adapter | 15V 2A |
| Each LED | 0.5W |
| Lumens | 2200 |
| LUX | 5100 |
| Power | 40W |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Lighting Color | White+Blue+RGB |
Packing & Delivery


1.1 pieces in a color box
2.Packed according to the client’s requirements
Additional information
| Customizable | 10-299 pieces, 300-499 pieces, >=500 pieces |
|---|











Reviews
There are no reviews yet.