Heto 4500 GHP Submersible Pond Pump 10220L/H 250W Fountain Water Pump for Waterfall Aquascape Garden Fountain Fish Tanks OEM
Starting from $61.41
Description
Key attribute
| Warranty | 1 years | Application | Family Homes |
| Pressure | Low Pressure | Voltage | 110-120V, 220-240V |
| Customized support | OEM, ODM | Place of origin | Guangdong, China |
| Power source | Electric | Structure | Other |
| Brand name | HETO | Model number | PG-4500 |
| Horsepower | 250W | Cable length | 6.2m / 20.3ft |
| Outlet size | 1″ or 1 1/4″ ID | Power | 250W |
| Item | PG-4500 | Max Flow | 4500GPH (17000LPH) |
| Size | 238*150*168mm / 9.4*5.9*6.6inch | Usage | Waterfalls, Hydroponic, Irrigation systems |
| Max Head | 5.8M / 19FT | Frequency | 50/60Hz |
| Weight | 2.77kgs / 6.1LBS | Certification | RoHS |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item | Single package size | 42.1X30.2X31.3 cm |
| Single gross weight | 5.000 KG |
Customization options
Customized logo (Min. order: 500 pieces)
Customized packaging (Min. order: 500 pieces)
Graphic customization (Min. order: 500 pieces)
Product Description
Product Description






Specification
| Item | Value |
|---|---|
| Warranty | 1 years |
| Customized support | OEM, ODM |
| Brand Name | HETO |
| Model Number | PG-4500 |
| Place of Origin | China Guangdong |
| Application | Family Homes, Irrigation and Agriculture, Washing and Cleaning, Water Distribution, Water Treatment Solutions |
| Power Source | Electric |
| Pressure | Low Pressure |
| Structure | Other |
| Cable Length | 6.2m / 20.3ft |
| Outlet Size | 1″ or 1 1/4″ ID |
| Voltage | 110-120V, 220-240V |
| Power | 250W |
| Item | PG-4500 |
| Max Flow | 4500GPH (17000LPH) |
| Size | 238*150*168mm / 9.4*5.9*6.6inch |
| Usage | Waterfalls, Hydroponic, Irrigation systems |
| Max Head | 5.8M / 19FT |
| Voltage | 110~120V / 220~240V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Weight | 2.77kgs / 6.1LBS |
| Certification | RoHS |
Packing & Delivery


HETO packing or plain packing with English instruction
Additional information
| Customizable | 10-99 pieces, 100-299 pieces, >=300 pieces |
|---|











Reviews
There are no reviews yet.