Factory Wholesale High Flow 110V 220V Submersible Sump Pump for Household Use Fountain & Pipeline Pump
Starting from $37.16
Description
Key attributes
| Warranty | 1 years | Application | Family Homes |
| Pressure | Low Pressure | Voltage | 110-120V, 220-240V |
| Customized support | OEM, ODM | Place of origin | Guangdong, China |
| Power source | Electric | Structure | Other |
| Brand name | HETO | Model number | PB2000 |
| Horsepower | 180W | Cable length | Based on the customer’s requirement, 6.2m / 20.3ft |
| Power | 180W | Item | PB2000 |
| Max Flow | 2000GPH / 7500L/H | Power | 180W |
| Size | 180*130*270mm / 7.1*5.1*10.6inch | Usage | Inline, Sump, Waterfalls, Hydroponic, Irrigation systems |
| Max Head | 6.6m / 21.6FT | Voltage | 110~120V / 220~240V |
| Frequency | 50/60Hz | Amps | 1.6A |
| Material | Plastic |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item | Single package size | 38.5X27.5X31 cm |
| Single gross weight | 5.000 KG |
Customization options
Customized logo (Min. order: 500 pieces)
Customized packaging (Min. order: 500 pieces)
Graphic customization (Min. order: 500 pieces)
Product Description






Specification
| Item | Value |
|---|---|
| Warranty | 1 years |
| Customized support | OEM, ODM |
| Brand Name | HETO |
| Model Number | PB2000 |
| Place of Origin | China Guangdong |
| Application | Family Homes, Irrigation and Agriculture, Washing and Cleaning, Water Distribution, Water Treatment Solutions |
| Power Source | Electric |
| Pressure | Low Pressure |
| Cable Length | based on the customer’s requirement, 6.2m/20.3ft |
| Voltage | 110-120V, 220-240V |
| Power | 180W |
| Item | PB2000 |
| Max Flow | 2000GPH / 7500L/H |
| Size | 180*130*270mm / 7.1*5.1*10.6inch |
| Usage | Inline, Sump, Waterfalls, Hydroponic, Irrigation systems |
| Max Head | 6.6m / 21.6FT |
| Frequency | 50/60Hz |
| Amps | 1.6A |
| Material | Plastic |
Packing & Delivery


each water pump packed in a inner box, 4 pcs per carton or Packed according to the client’s requirements
Send Inquiry
Additional information
| Customizable | 10-99 pieces, 100-299 pieces, >=300 pieces |
|---|











Reviews
There are no reviews yet.