Description
Key attributes
| Warranty(Year) | 1-Year | Light Source | LED |
| Support Dimmer | Yes | Color Temperature(CCT) | 15225 |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design | Place of Origin | Guangdong, China |
| Color Rendering Index(Ra) | 83.7 | Lifespan (hours) | 50000 |
| Product Weight(kg) | 1.2 | Input Voltage(V) | 20V 2A |
| Lamp Luminous Flux(lm) | 2156 | Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 48.32 |
| Working Temperature(℃) | -10 – 40 | IP Rating | ip67 |
| Emitting Color | RGB | Brand Name | Heto |
| Model Number | WCL36-42R | Item Type | Led Aquarium Light |
| Application | Fish Tank | Adapter | 20V 2A |
| Power watt | 40W | Color T | 6000-6500K |
| Lumens | 2000 lm | LED watt | 0.5W/1.5W |
| Adjustable length | 36″~42″(91.4~106.7cm) | Total Size | 914.4×116.3×1.65cm, 36×4.58×0.65Inch |
| Material | Aluminium |
Packaging and delivery
| Packaging Details | Color box/white box 1PCS Each inner box | Port of dispatch | ShenZhen |
| Selling Units | Single item | Packaging examples | ![]() |
Supply capacity
| Supply Ability | 10000 pieces per Month |
Product descriptions from the supplier
Product Description
Product Description






Specification
| Item | Value |
|---|---|
| Warranty(Year) | 1-Year |
| Color Rendering Index(Ra) | 83.7 |
| Light Source | LED |
| Support Dimmer | Yes |
| Lifespan (hours) | 50000 |
| Working Time (hours) | 30000 |
| Product Weight(kg) | 1.2 |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design |
| Input Voltage(V) | 20V 2A |
| Lamp Luminous Flux(lm) | 2156 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 48.32 |
| CRI (Ra>) | 83.7 |
| Color Temperature(CCT) | 15225 |
| Working Temperature(℃) | |
| Working Lifetime(Hour) | 50000 |
| IP Rating | IP67 |
| Emitting Color | RGB |
| Place of Origin | China, Guangdong |
| Brand Name | Heto |
| Model Number | WCL36-42R |
| Item Type | Led Aquarium Light |
| Application | Fish Tank |
| Adapter | 20V 2A |
| Power watt | 40W |
| Color T | 6000-6500K |
| Lumens | 2000 lm |
| LED watt | 0.5W/1.5W |
| Adjustable length | 36″~42″(91.4~106.7cm) |
| Total Size | 914.4×116.3×1.65cm, 36×4.58×0.65Inch |
| Material | Aluminium |
Send Inquiry
Additional information
| Customizable | 100- 299 pieces, 300- 499 pieces, >=500 pieces |
|---|












Reviews
There are no reviews yet.