220V 50HZ High-Pressure Submersible Water Fountain Pump 20000LPH for Aquarium Garden Pond & Waterfall Customized OEM Support
Starting from $64.52
Description
Key attributes
| Warranty | 1 year | Application | Other |
| Pressure | / | Voltage | 110~120V, 220~240V |
| Customized support | OEM | Place of origin | Guangdong, China |
| Power source | Electric | Structure | Other |
| Brand name | Heto | Model number | HFP2500 |
| Horsepower | 39W | Outlet size | 1/2″ or 3/4″ or 1″ |
| Power | 39W | Theory | Water pump |
| Usage | Water | Color | Gray |
| Material | Plastic | Voltage | 110~120V, 220~240V |
| Max head | 2.2m / 8.5Ft | Max Flow | 581GPH / 2200L/H |
| Power cord length | 6.2m / 20.3Ft | Waterproof Rating | IPX8 |
| Product Size | 226*166*98mm / 8.9*6.5*3.9inch |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item | Single package size | 45X28X32 cm |
| Single gross weight | 3.000 KG |
Customization options
Customized logo (Min. order: 300 pieces)
Customized packaging (Min. order: 300 pieces)
Graphic customization (Min. order: 300 pieces)
Product Description
Product Description










Specification


| Item | Value |
|---|---|
| Warranty | 1 years |
| Customized support | OEM, ODM, OBM |
| Brand Name | Heto |
| Model Number | PGS10000 |
| Place of Origin | China |
| Application | Water Treatment Solutions |
| Horsepower | 130W |
| Power Source | Electric |
| Pressure | Low Pressure |
| Structure | Submersible Pumps |
| Cable Length | 6.2m |
| Outlet Size | 1.25″ |
| Voltage | 110-120V, 220-240V |
| Power | 130W |
| Motor | |
| Theory | Centrifugal Pump |
| Usage | Water |
| Max head | 4.8m |
| Max flow | 10000LPH |
| Connection size | Inlet/outlet 1.25″ |
| Product size | 180*118*135mm |
| Power cord length | 6.2m |
Additional information
| Customizable | 8-99 pieces, 100-499 pieces, >=500 pieces |
|---|












Reviews
There are no reviews yet.