Factory Direct 110V 220V 240V Submersible Water Pump for Koi Pond Pool Waterfall Fountains Fish Tank Aquarium 2700GPH 10000L/h
Starting from $39.37
Description
Key attribute
| Warranty | 1 years | Application | Family Homes |
| Pressure | Low Pressure | Voltage | 110-120V, 220-240V |
| Customized support | OEM, ODM | Place of origin | Guangdong, China |
| Power source | Electric | Structure | Other |
| Brand name | HETO | Model number | PG-2700 |
| Horsepower | 155W | Cable length | Based on the customer’s requirement |
| Outlet size | 1 1/4″ ID | Power | 155W |
| Item | PG-2700 | Max Flow | 2700GPH / 10000L/H |
| Size | 203*110*153mm / 8*4.3*6inch | Usage | Waterfalls, Hydroponic, Irrigation systems |
| Max Head | 5.20M / 17FT | Frequency | 50/60Hz |
| Material | Plastic |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item | Single package size | 37.6X28.8X29.7 cm |
| Single gross weight | 5.000 KG |
Customization options
Customized logo+$2/piece (Min. order: 200 pieces)
Customized packaging+$2/piece (Min. order: 200 pieces)
Graphic customization+$2/piece (Min. order: 200 pieces)
Product Description
Product Description





Specification
| Item | Value |
|---|---|
| Warranty | 1 years |
| Customized support | OEM, ODM |
| Brand Name | HETO |
| Model Number | PG-2700 |
| Place of Origin | China Guangdong |
| Application | Family Homes, Irrigation and Agriculture, Washing and Cleaning, Water Distribution, Water Treatment Solutions |
| Power Source | Electric |
| Pressure | Low Pressure |
| Structure | Other |
| Cable Length | based on the customer’s requirement, 6.2m / 20.3ft |
| Outlet Size | 1 1/4″ ID |
| Voltage | 110-120V, 220-240V |
| Power | 155W |
| Item | PG-2700 |
| Max Flow | 2700GPH / 10000L/H |
| Size | 203*110*153mm / 8*4.3*6inch |
| Usage | Waterfalls, Hydroponic, Irrigation systems |
| Max Head | 5.20M / 17FT |
| Frequency | 50/60Hz |
| Material | Plastic |

Additional information
| Customizable | 8-99 pieces, 100 – 299 pieces, >=300 pieces |
|---|











Reviews
There are no reviews yet.