Factory Price HFP2500 Submersible Aquarium Fountain Hydroponics Waterfall Pump 581GPH Connects to Filter Barrel
Starting from $19.07
Description
Key attributes
| Warranty | 1 year | Application | Family Homes |
| Pressure | Low Pressure | Voltage | 110-120V, 220-240V, Customizable |
| Customized support | OEM, ODM | Place of origin | Guangdong, China |
| Power source | Electric | Structure | Other |
| Brand name | HETO | Model number | HFP2500 |
| Horsepower | 39W | Cable length | Based on the customer’s requirement, 6.2m / 20.3ft |
| Outlet size | 1/2″ or 3/4″ or 1″ | Power | 39W |
| Item | HFP-2500 | Max Flow | 581GPH / 2200LPH |
| Power | 39W | Size | 226*166*98mm / 8.9*6.5*3.9inch |
| Usage | Waterfalls, Hydroponic, Irrigation systems | Max Head | 2.2m / 8.5FT |
| Voltage | 110-120V, 220-240V, Customizable | Material | Plastic |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item | Single package size | 32X32X21 cm |
| Single gross weight | 5.000 KG |
Customization options
Customized packaging (Min. order: 500 pieces)
Graphic customization (Min. order: 500 pieces)
Customized logo (Min. order: 500 pieces)
Product Description






Specification
| Item | Value |
|---|---|
| Warranty | 1 year |
| Customized support | OEM, ODM |
| Brand Name | HETO |
| Model Number | HFP2500 |
| Place of Origin | China Guangdong |
| Application | Family Homes, Irrigation and Agriculture, Washing and Cleaning, Water Distribution, Water Treatment Solutions |
| Power Source | Electric |
| Pressure | Low Pressure |
| Structure | Other |
| Cable Length | based on the customer’s requirement, 6.2m/ 20.3ft |
| Outlet Size | 1/2″ or 3/4″ or 1″ |
| Voltage | 110-120V, 220-240V, Customizable |
| Power | 39W |
| Item | HFP-2500 |
| Max Flow | 581GPH / 2200LPH |
| Power | 39W |
| Size | 226*166*98mm/8.9*6.5*3.9inch |
| Usage | Waterfalls, Hydroponic, Irrigation systems |
| Max Head | 2.2m/8.5FT |
| Voltage | 110-120V, 220-240V, Customizable |
| Material | Plastic |
Packing & Delivery


each water pump packed in a inner box,
4 pcs per carton or Packed according to the client’s requirements
Additional information
| Customizable | 10-99 pieces, 100-299 pieces, >=300 pieces |
|---|










Reviews
There are no reviews yet.