Description
Key attributes
| Warranty(Year) | 1-Year | Light Source | LED |
| Support Dimmer | Yes | Lighting solutions service | Lighting and circuitry design |
| Place of Origin | Guangdong, China | Color Rendering Index(Ra) | 84.19 |
| Lifespan (hours) | 50000 | Product Weight(kg) | 0.86 |
| Input Voltage(V) | 20V 1.5A | Lamp Luminous Flux(lm) | 1406.1 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 51.89 | Working Temperature(℃) | -10 – 40 |
| IP Rating | ip67 | Emitting Color | RGB |
| Brand Name | Heto | Model Number | WCL24-30R |
| Item Type | Aquarium Lights | Application | Fish Tank |
| Adapter | 20V 1.5A | Power watt | 25W |
| Color T | 6000-6500K | Lumens | 1350lm |
| LED watt | 0.5W/1.5W | Adjustable length | 24″~30″(61~76.2cm) |
| Material | Aluminium | Total Size | 609.6×116.3×1.65cm, 24×4.58×0.65Inch |
Packaging and delivery
| Packaging Details | Color box/white box 1PCS Each inner box | Port of dispatch | ShenZhen |
| Selling Units | Single item | Packaging examples | ![]() |
Supply capacity
| Supply Ability | 10000 pieces per Month |
Product descriptions from the supplier
Product Description







Specification
| Item | Value |
|---|---|
| Warranty(Year) | 1-Year |
| Color Rendering Index(Ra) | 84.19 |
| Light Source | LED |
| Support Dimmer | Yes |
| Lifespan (hours) | 50000 |
| Working Time (hours) | 30000 |
| Product Weight(kg) | 0.86 |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design |
| Input Voltage(V) | 20V 1.5A |
| Lamp Luminous Flux(lm) | 1406.1 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 51.89 |
| CRI (Ra>) | 84.19 |
| Working Temperature(℃) | |
| Working Lifetime(Hour) | 50000 |
| IP Rating | IP67 |
| Emitting Color | RGB |
| Place of Origin | China, Guangdong |
| Brand Name | Heto |
| Model Number | WCL24-30R |
| Item Type | Aquarium Lights |
| Application | Fish Tank |
| Adapter | 20V 1.5A |
| Power watt | 25W |
| Color T | 6000-6500K |
| Lumens | 1350lm |
| LED watt | 0.5W/1.5W |
| Adjustable length | 24″~30″(61~76.2cm) |
| Material | Aluminium |
| Total Size | 609.6×116.3×1.65cm, 24×4.58×0.65Inch |
Additional information
| Customizable | 100- 299 pieces, 300- 499 pieces, >=500 pieces |
|---|












Reviews
There are no reviews yet.